508-970-920

Systemy PPOŻ: montaż, serwis, instalacja Kraków

Systemy zapobiegania i zwalczania ognia to nieodzowny element każdego budynku. Nie tylko ochraniają budowle przed spaleniem, ale też ratują ludzkie życie i zdrowie. Wczesne wykrycie pożaru zmniejsza ryzyko jego rozprzestrzenienia redukując przy tym szkody wyrządzone przez ogień do minimum. 

Nasza firma przyjmuje zlecenia dot. serwisowania i montażu systemów przeciwpożarowych z Krakowa i okolic już od ponad 14 lat. Na wykonane przez nas pracę dajemy nawet dwuletnią gwarancję. Umów się na instalację systemu PPOŻ już dziś dzwoniąc pod 508-970-920 lub użyj formularza kontaktowego na dole strony.

Instalacja systemów przeciwpożarowych w Krakowie – co powinna uwzględnić?

Podstawą systemów chroniących przed ogniem są centrale PPOŻ, których głównym zadaniem jest wczesne wykrycie niebezpieczeństwa oraz zawiadomienie o tym fakcie osób znajdujących się w zagrożonym obszarze. Wykorzystują do tego sygnały dźwiękowe lub dźwiękowo optyczne. Jeśli ogień nie zostanie poskromiony w odpowiednim czasie zawiadamiane są odpowiednie służby. Zaawansowane modele w razie wykrycia pożaru mogą włączyć urządzenia odpowiedzialne za automatyczne gaszenie, jak np. zraszacze. 

Instalacja czujników PPOŻ 

Aby centrala ogłosiła alarm potrzebny jest sygnał nadany przez czujniki przeciw pożarowe. Czasami są wbudowane w centralę, jednak najczęściej są to osobne urządzenia. Optyczne czujniki dymu to urządzenia wykrywające zagrożenie w pierwszej fazie pożaru, gdy jeszcze nie ma płomienia, natomiast pojawił się już dym. Dzięki temu wykrywają niebezpieczeństwo najszybciej maksymalizując szanse na szybkie ugaszenie ognia.  

Niestety nie wszędzie się sprawdzają. Tam, gdzie kurz czy dym to naturalne czynniki działanie czujników może być ograniczone bądź niepożądane. Dlatego zakłada się je w biurach czy domach. W miejscach, gdzie powietrze stale jest zanieczyszczone, montuje się nadmiarowo-różniczkowe czujniki ciepła. Uaktywniają się w momencie nagłego wzrostu temperatury w pomieszczeniu. 

Montaż ręcznych ostrzegaczy o pożarze

Nie należy zapominać także o jednym z najlepszych systemów wykrywania pożaru, czyli o ludziach. To z ich winy powstaje aż 90% niekontrolowanych zapłonów. Świadkowie zdarzenia potrafią najszybciej wykryć i ugasić ogień. Dlatego należy zawsze mieć pod ręką gaśnicę dostosowaną do otoczenia, w jakim będzie w razie wypadku używana. Warto też zainstalować ręczne ostrzeganie przeciw pożarowe, które nie tylko sprawdzą się w wypadku, gdy czujniki zawiodą, ale także pozwolą na szybsze wykrycie zagrożenia. 

Rodzaje systemów gaszących

Istnieją 4 podstawowe grupy, które możemy odróżnić na podstawie sposobu, w jaki jest gaszony pożar. Najczęściej spotykany system opiera się na gaszeniu wodą. Jednak nie wszędzie może być ona stosowana. W miejscach, gdzie użycie wody wiąże się ze zniszczeniem sprzętu bądź z rozprzestrzenieniem się ognia stosuje się gaszenie gazem, mgłą wodną i pianą.

Pozostałe zabezpieczenia PPOŻ 

Warto też pomyśleć o uniemożliwieniu rozprzestrzeniania się ognia. Sprawdzą się tutaj drzwi przeciw pożarowe, które z racji swojej szczelności i odporności na wysokie temperatury skutecznie odcinają dopływ powietrza do płomieni, jednocześnie chroniąc pozostałe części budynku przed spaleniem. Warte uwagi są też szkolenia BHP, które powinny uczyć zapobiegania pożarom czy sposoby reagowania na nie, np. poprzez próbę gaszenia ognia czy ewakuację wyznaczoną przez specjalne oświetlenie trasą. 

Umów się na montaż systemów PPOŻ już dziś!

5 + 4 =

Zyskaj do 15 % rabatu na pierwszą instalację

X