Odkurzacze centralne Kraków: montaż, instalacja, serwis

Nasza firma oferuje montaż i serwis odkurzaczy centralnych w Krakowie i okolicach. Na wykonane przez nas prace udzielamy długą gwarancję. Poniżej przedstawiamy sposoby podziału jednostek centralnych w kolejności od najważniejszej cechy do tej najmniej. Jeśli potrzebujesz porady skorzystaj z poradnika poniżej zadzwoń pod 508-970-920 lub skontaktuj się z nami używając formularza kontaktowego podanego na dole strony – nasi specjaliści pomogą ci wybrać i zamontować najlepszą jednostkę dla Ciebie. 

System odkurzania centralnego – z czego się składa? 

Na cały system składają się: 

  • Rury ssące poprowadzone w ścianach. Montuje je się przed ułożeniem kanalizacji, ogrzewania podłogowego i instalacji elektrycznej. 
  • Gniazda ssące. Zakładane razem z rurami ssącymi. Ich rozmieszczenie musi być zaplanowane tak, by odkurzacz mógł dosięgnąć każdego miejsca w domu. Najczęściej umieszczane są w korytarzach w miejscach niezasłoniętych przez meble, np. koło drzwi tuż nad podłogą. 
  • Jednostka centralna – główny element całego systemu. To ona odpowiada za generowanie podciśnienia, filtruje powietrze i to ona kosztuje najwięcej.  
  • Automatyczne szufelki i inne akcesoria. Szufelka po uruchomieniu wsysa drobne zanieczyszczenia, które uprzednio zostały zagarnięte miotłą. Do akcesoriów natomiast możemy zaliczyć wszystkie ssawki, separatory popiołu i wody, wózki i kosze. 

Montaż jednostki centralnej 

O ile może być zamontowana stosunkowo wcześnie, to zaleca się by zrobić to pod sam koniec budowy domu, po skończonych pracach wykończeniowych. Robotnicy mogą chcieć skorzystać z jednostki centralnej z wizją szybkiego uporania się z brudem, jednak nie jest to urządzenie przystosowane do tego typu zanieczyszczeń i może ulec awarii. 

Jednostka centralna powinna znajdować się w najniższej kondygnacji domu, zamontowana w miejscu łatwo dostępnym, np. na ścianie. Dzięki temu oczyszczanie jej jak i potencjalne naprawy będą dużo łatwiejsze. 

Jednostki centralne – rodzaje sposobów filtrowania powietrza 

To najważniejsza cecha, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze jednostki centralnej. Pierwszy rodzaj to odkurzacze z separatorami cyklonicznymi, które wyodrębniają kurz dzięki wykorzystaniu siły odśrodkowej. Ten rodzaj filtracji gwarantuje niezmienną moc odkurzacza bez względu na stopień zapełnienia zbiornika na kurz. 

Odkurzacze z separacją workową kurz wyłapują przez worek, który po wyłączeniu odkurzacza opada zrzucając pył do zbiornika. Jednak w praktyce tak się dzieje jedynie z największymi drobinkami. Te mniejsze zostają na filtrze, który trzeba wytrzepać. Niezależnie od rodzaju filtrowania każda jednostka centralna wyposażona jest w pojemnik, do którego trafia wyodrębniony z powietrza kurz. O ile pojemnik może wydawać się niezapełniony, warto go opróżniać co 2-3 miesiące, by zachować czystość urządzenia. 

Odkurzacze centralne – kompakt i split 

Jednostki centralne z separacją cykloniczną można też podzielić na dwie podgrupy: kompaktowe i rozdzielone, zwane też split. To drugie rozwiązanie to oddzielenie komory silnika od komór z filtrami. Dzięki temu komora cykloniczna jest większa oraz zamontowany jest dodatkowy filtr, przez co sprawność i żywotność centrali ulegają poprawie. Wielkość jak i cena konstrukcji split są niestety dużo większe od kompaktowej. 

Długość ma znaczenie 

Maksymalna długość instalacji, jaką może obsłużyć dana jednostka określana też jako maksymalna długość przewodu magistralnego to suma długości rur od najdalszego gniazdka do jednostki centralnej wraz z oporami miejscowych. Do takich oporów można zaliczyć trójniki i kolanka. Jedno kolanko 90° to odpowiednik trzech metrów prostej rury.

Źle dobrany odkurzacz centralny może nie dać rady wytworzyć wystarczającego podciśnienia na końcu przewodu i w rezultacie urządzenie nie będzie działało poprawnie.

Silniki w odkurzaczach centralnych 

Silnik to czwarta rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę wybierając jednostkę centralną. Najczęściej spotykane typy silników to przelotowe, czyli chłodzone powietrzem, które zostało zassane przy sprzątaniu i bypassowe, gdzie to powietrze jest oddzielane od zasysanego. Druga opcja jest niestety znacznie głośniejsza. Silniki bypassowe mają zazwyczaj większą moc od przelotowych. 

Obudowa i moc jednostek centralnych 

Jednostki centralne mogą być zrobione z plastiku, który jest ładniejszy oraz z metalu, który natomiast lepiej schładza silnik przedłużając jego życie. 

Producenci podają wiele parametrów odnośnie ich odkurzaczy centralnych. Są to moc, podciśnienie, airwatt (moc ssąca) i przepływ powietrza. Jednak wartości podane są mierzone w laboratoriach w obiegach zamkniętych bez użycia filtrów, przez co uzyskanie ich w domu jest praktycznie niemożliwe. 

Wybór odkurzacza centralnego – podsumowanie

Jeśli pieniądze nie grają roli, najlepszym rozwiązaniem będzie jednostka z separatorem cyklonicznym typu split jednak, gdy na zakup odkurzacza trzeba by wydać ostanie oszczędności lepiej wybrać separator workowy.  

W większych domostwach lepiej sprawdzą się jednostki dwusilnikowe z silnikami bypassowymi. W mniejszych posiadłościach, gdzie hałas może przeszkadzać domownikom lepiej sprawdzi się wyciszony silnik przelotowy. 

Umów się na montaż odkurzacza centralnego już dziś!

1 + 7 =